0

Košík

Keď sa ilúzie menia na realitu

Ak Vás zaujíma ako vznikajú mäakké ilúzie ste na správnom mieste!

Mäkké ilúzie na oko plsobia veľmmi jemne a ľahko avšak skrývajú sa za nimi hodiny tvrdej práce, ktorú nie je vidno na prvý pohľad. Poďte teda s nami nahliadnuť do tajov vzniku kobercov a tapisérii.

Mäkké ilúzie-koberec/tapiséria „Raz to bol celok“

Prvým krokom je nevýnutne nápad a inšpirácia ale ani tu to nie je také ľahké, v hlave síce môžete mať ideu ale tá na papiery môže výjsť úplne inak. Niekedy to trvá hodiny inokedy zase minúty kým dospejete k tomu pravému sebavyjadreniu. U mňa to začína všetko spontánnymi návrhmi v tablete alebo v starom dobrom skicári. Ak si však neviem rady alebo mi v hlave vŕta istá myšlienka začnem ju veľmi podrobne a dôkladne rozpisovať do svojho ružového notesu. Čudovali by ste sa ako veľmi to vie pomôcť.

Tak a sme tu. Ideme nápadu vdýchnuť život. Po zvolení toho správneho materiálu si pomalinky môžem poriadne napnúť plátno. Ani to sa často nezaobíde bez menších poranení, predsa je to obrovský rám plný klincov. Následne si na napnuté plátno návrh prekreslím. Ku každej mäkkej ilúzii navyše dostanete aj print pôvodného návrhu, ktorý si môžete zarámovať a dokonale doladiť k mäkkej ilúzii.

Napnuté plátno počas kreslenia designu

Teraz prichádza tá najlepšia časť, strieľanie pomocou tuftovacej pištole. Priadza pomaly vychádza na opačnú stranu a ja sa môžem tešiť prvým výsledkom. Verte či nie je to ako také malé fitko, pištoľ má svoju váhu a cítite neustály protitlak pištole o plátno.

Práca s tuftovaciou pištoľou

Aktuálne sme cca v polovici tvorby nového diela. Použijem lepidlo, avšak predtým z koberca pinzetou ručne vyberiem všetky nedokonalosti, koberec po určitej dobe vystrihnem a začistím. Celý proces obsahuje kilá lepidla.Zostrihnem vlákna do rovnakej výšky a asi milión krát povysávam od nečistôt a malinkých zbytkov vĺn a priadzy. Potom znovu pinzetou poukladám vlákna aby som dospela k dokonalým líniam.

Zostrihávanie diela do rovnakej výšky

V tomto kroku už naozaj finišujeme! Okolo začistenia lepím a šijem satén. To mi zožerie ďalších pár hodín a už som ready na predposledný krok, štítok. Ten si vytvorím a prišijem k výslednému dielu. Celú prácu potom zakončím povysávaním posledných nečistôt a zbytkov a dielo je HOTOVÉ.

Posledné úpravy a dielo je na svete

Všetky mäkké ilúzie sú dostupne na eshope ellusion.sk alebo si môžete dať vytvoriť ilúziu presne podľa Vašich predstáv.

Zdroj foto: Eliška Molnárová